Šumava je místem, kde se prolínají různé světy. Najdeme tady velmi svérázné projevy lidového křesťanství jako například umrlčí prkna, která najdeme pouze na území zdejších hor a to jak na české, tak i německé straně. Najdeme zde také množství židovských památek jako například Klatovská nebo Hartmanická synagoga. Ovšem najdeme zde také pozůstatky pohanské. Například Obří hrad u Nicova připomíná někdejší keltské osídlení. S pohanstvím a jejími rituály je spjat také vrch Svatoboru.
Svatobor vlastně ještě tak docela nepatří k Šumavě, ale k Šumavskému podhůří. Toto místo je spojeno s někdejšími pohanskými obětišti. Obětovala zde bájná Odolenka, která se narodila za dob vojvody Nezamysla. Odolenka je spojena také s vesnicí Odolenov, která se nachází na cestě k vrcholu Svatobor a její léčivou vodou. V Odolenově se nacházely lázně, kde se léčili i významní lidé. O zázračných účincích zdejší vody psal již Bohuslav Balbín. Ovšem díky vynálezu železnice, díky které se staly dostupné významné velké lázeňské lokality, o Odolenov ztratili lidé zájem a lázně zanikají. Dodnes se zde nacházejí lázeňské budovy, z nichž některé jsou využívány jako rekreační zařízení.
Na hoře Svatobor se nachází rozhledna, kterou v roce 1935 nechal vystavět Klub českých turistů. Na Svatoboru byl v roce 1868 vybrán také jeden ze základních kamenů Národního divadla. Určitě není bez zajímavosti, že se zde nacházejí zbytky pohřebiště slovanské osady a pozůstatky osídlení ze střední doby kamenné. Toto místo je nepochybně prodchnuto nesmírným množstvím příběhů, které si v současné době můžeme jen stěží domýšlet.
Svatobor se nachází nedaleko městečka Sušice. Můžete se zde vydat ze Sušice po turistické značce. Cesta je možná také z malebné obce Hrádek u Sušice. Než se vydáte na cestu, určitě si o zdejší lokalitě něco málo přečtěte, zážitek z výletu bude o to silnější.