O zemi původu potravin, nejčastěji ovoce a zeleniny, se zajímá osm z deseti Čechů, a sejný počet lidí raději volí české potraviny než ty, které dovážíme ze zahraničí. Více než polovina lidí odloží produkt, který je z Polska – na to přišel průzkum společnosti Mastercard, který udělal tento průzkum mezi více než dvěma tisícovkami českých mužů a žen ve věku od třiceti do šedesáti let.
· PROČ?
Mnoho lidí se obává, že polské potraviny nejsou dostatečně kvalitní, a že ačkoli za ně zaplatí méně, polský výrobek za to vzhledem ke své kvalitě nestojí. Mnohem raději sáhnou po potravině německé, francouzské či rakouské, avšak úplně nejraději po produktu českém.
· Muži proti ženám
Zatímco muži nakupují jídlo do domácnosti jenom ve dvanácti procentech případů, nezajímají se tolik o zemi původu potraviny, jako ženy. Ženy, které obstarávají nákupy až čtyřikrát častěji než muži, naproti tomu až v devadesáti procentech případů odkládají výrobek, je-li polský, nehledě na napsanou kvalitu na obalu nebo na cenu. Zatímco muži se většinou neřídí tím, zda je potravina polská nebo ne a vybírají jídlo, které jim chutná, ženy se zajímají převážně o kvalitu potraviny.
Jak dopadl průzkum toho, jak lidé kupují potraviny?
– Dvacet jedna procent Čechů uvedlo, že původ na obalu potraviny nesleduje vůbec
– Třicet osm procent lidí uvedlo, že sleduje původ potravin na všech potravinách
– Čtyřicet jedna procent Čechů uvedlo, že sleduje zemi původu potraviny, ovšem jenom v některých kategoriích potravin (nejčastěji se zde objevovaly sýry, salámy, masné výrobky, nejméně naopak pečivo)
U kterých potravin se sleduje země původu nejčastěji?
– Maso
– Ovoce a zelenina
– Vejce
– Mléčné výrobky
– Uzeniny
– Sýry
– Cukrovinky
– Konzervy a trvanlivé potraviny
– Alkohol
– pečivo