O tom, že je ovoce a zelenina pro náš organismus velice prospěšná, jistě nikdo nepochybuje. Dříve jsme měli celkem omezený výběr. Mohli jsme si vybrat z ovoce, které se pěstovalo v naší zemi – jablka, hrušky, melouny, švestky a mnoho dalších druhů. Nebo jsme mohli ochutnat ovoce, které se k nám dováželo z teplých krajin – banány, mandarinky, pomeranče, citrony.
V poslední době jsme začali objevovat i další druhy. Mezi ně patří avokádo. Jeho oblíbenost jde strmě vzhůru. Avokádo mají v oblibě nejen lidé, kteří se snaží žít zdravě, ale i ostatní, kteří si chtějí jen pochutnat. Je však potřeba vědět, jak tento plod upravit. Jeho chuť je totiž tak trochu nevýrazná a mdlá. Lidé, kteří se zabývají gastronomií, považují tuto jeho vlastnost za velký klad. Může se připravit sladkým i slaným způsobem. Avokádo má jednu zvláštní vlastnost – je velice tučné.
Toho se ale zastánci štíhlé linie nemusejí vůbec obávat. Naopak.
· Avokádo obsahuje jen ty dobré tuky, které se nazývají nenasycené.
· Jejich vlastností je neschopnost ukládat se na těle jako tělesný tuk.
Zdraví z pecky
Jestliže jsme si koupili avokádo, a tak trochu na něj zapomněli, není potřeba ho vyhazovat.A to i přesto, že nám dozrálo o trochu více, než bychom chtěli. Můžeme si ho namazat na chleba místo másla. A pokud ho dochutíme solí a pepřem, máme zdravou a chutnou svačinu.
Pokud bychom chtěli to méně dozrálé zpracovat tepelně, je tu množství možností. Stačí avokádo rozpůlit, vyjmout pecku a do důlků vyklepnout vejce. Pak už jen ochutit a zapéct. Oběd je na světě. Využití má i ve studené kuchyni, kde se používá k výrobě pomazánek.
· Poslední výzkumy prokázaly, že nejen dužnina, ale i pecka, je velice prospěšná lidskému zdraví.
· Obsahuje velké množství antioxidantů, které snižují hladinu cukru v krvi a bojují se záněty.
· Krom toho dokáží i pomoci s léčbou rakoviny.