Pro cestu na dovolenou volíme jako dopravní prostředek většinou automobil, autobus nebo na delší vzdálenosti dopravu leteckou. Vlastní automobil nám umožňuje jistou operabilitu a nezávislost na hromadné dopravě. Zároveň ale činí velké nároky na řidiče, který musí často velmi náročnou cestu zvládnout sám, mnohdy v noci.
Letecká doprava je skvělá pro cesty na dlouhé vzdálenosti – je mnohem rychlejší a pohodlnější než doprava autobusová a pro některé je to i nevšední zážitek (pro jiné utrpení). Autobusová doprava je zdlouhavá, často nepohodlná, ale pokud nemáte v rodině vlastní automobil a hlavně řidiče zvyklého cestovat na dlouhé vzdálenosti, poskytuje Vám relativně levný způsob dopravy. Velice opomíjená je ale doprava vlaková.
Pod pojmem „vlak“ si většinou představíme ony dosluhující lokomotivy a vagony místních dopravců, často posprejované a špinavé. Samozřejmě, pokud bychom chtěli cestovat po republice na kratší vzdálenosti, pojedeme podobným vozem. Ale pokud bychom měli cestovat dálkovými spoji, doprava vlakem je už mnohem komfortnější než ta autobusová.
Představte si vlak s jídelním vagonem, kupé s lůžkovou úpravou a moderní vlaky cestující po optimalizovaných tranzitních koridorech. Tato představa už není tak odpudivá a skrývá v sobě notnou dávku romantiky. Během cesty už není nutné celou dobu sedět na jednom nepohodlném sedadle, ale můžete si dát oběd nebo kávu právě ve zmiňovaném jídelním voze. Není nutné, aby jeden z Vás strávil cestu za volantem únavnou jízdou. Můžete spát, číst knihy nebo si prostě povídat bez stresu, jestli na příštím sjezdu nezapomenete sjet z dálnice.
Samozřejmě, vlaky nejezdí všude a je nutné (ostatně stejně jako v případě letecké dopravy) počítat s přesunem z nádraží na dané místo. Je tedy vhodné, aby cíl Vaší cesty nebyl vzdálen dalších 30 km od nejbližšího vlakového nádraží. Dalším omezením jsou případná zpoždění vlaků. V tomto případě je třeba se seznámit se svými právy.
V mezinárodní a vnitrostátní dopravě má většina evropských států zakotvenou povinnost odškodnění cestujících v případě zpoždění delšího 60 minut nebo zrušení spoje. V tomto případě si většinou můžete vybrat mezi vrácením jízdného nebo náhradní dopravou včetně kompenzace od dopravce.
Vnitrostátní cestování v rámci ČR upravuje vyhláška ministerstva dopravy. Česká republika uplatňuje výjimku z evropského systému pro kompenzace, ale České dráhy nabízí obdobný systém kompenzací.