Jak stará je vaše doména?

Pokud jste začátečníci ve světě Internetu, ale rádi se vzděláváte a dozvídáte něco nového z webového online prostředí, pak jsme pro vás připravili dnešní krátký článek. Podíváme se na to, jak určit stáří domény.
 
Na začátek ale připomeneme, co to vlastně ta doména je. Správně bychom měli používat sousloví doménové jméno, ale myslíme, že doména už je natolik používaný pojem, že nebude nikomu vadit, když budeme využívat zkráceného pojmu i ve zbytku článku.
 
Jednoduše řečeno, doména je unikátní adresa na Internetu. Například seznam.cz je doménová adresa, kterou používáte skoro denně. Případně zbytek e-mailové adresy za symbolem @ je také doména.
 
Proč máme domény?
Pokud jste někdy slyšeli či viděli tzv. IP adresu, tak pochopíte, že je snazší si zapamatovat a zadávat písmennou doménu do browseru než řadu číslic oddělených tečkami nebo dvoutečkami. Například adresa idnes.cz má IP adresu ve verzi 4 (existuje ještě verze 6) ve tvaru 194.79.52.192. Co si spíše zapamatujete?
 
Stáří domény
Nyní už se dostáváme k hlavní dnešní otázce a ta zní, jak určit stáří domény. Rozhodně se nejedná o datum, kdy byla doména zaregistrována u národního registrátora domén – v naší zemi by se jednalo o registr nic.cz.
 
Den založení domény se datuje ode dne, kdy byla doména prvně za-indexována do webového archívu (adresa je web.archive.org).
 
Asi se nyní ptáte, co to vlastně ten webový archív je. web.archive.org je největší nezisková digitální knihovna na celém světě. Hlavním cílem je uchovávat veškeré digitální materiály od roku 1996,kdy  byl archív založen. Právě slovem web je určena část archívu, která má za úkol uschovávat všechen obsah internetových stránek na světě, tedy i jejich adresy – domény.
 
Nyní se nabízí další otázka – k čemu nám je znalost stáří domény? Jednoduchou odpovědí je pak SEO optimalizace. Prohlížeče přikládají větší důležitost déle existujícím webovým stránkám.

Previous post Dovolená offline – existuje ještě?
Next post Aplikace nejen na cesty