Na trhu dnes existuje několik typů bot, které lze používat při jízdě na kole. My se dnes podíváme na tretry, jejich rozdělení a na účel jejich použití. Na současném trhu s cyklistickými doplňky a oblečením se nejčastěji setkáte s tretrami, které budou mít systém pro uchycení pedálu. U turistických bot lze záslepku, která se k uchycení používá sundat či namontovat na pedál, anebo ji na botě jednoduše nechat a používat je s běžným pedálem. Při výběru bot se zabudovaným nášlapným systémem nesmíte zapomenout na kompatibilitu mezi jednotlivými botami a vašimi pedály.
Z jakých druhů treter si můžete vybrat? Základní rozdělení podle účelu použití je:
· silniční tretry
· cykloturistické tretry
· MTB tretry
Silniční tretry lze použít jen a pouze při jízdě na kole, nelze v nich tedy například jít do hor. Vyznačují se hladkou podrážkou a velmi tuhou podrážkou, velice nízkou hmotností a důrazem na co největší přenos síly. Cykloturistické tretry na oceníte v případě, že jezdíte na kole dlouhé trasy a trávíte svůj čas na kole rekreačně. Proto v nich lze také podniknout i kratší pěší výlet. Jejich vzhled připomíná klasické outdoorové boty se širší a pohodlnější konstrukcí s měkkou podrážkou. Pokud máte rádi spíš kratší, ale intenzivnější jízdu v náročném terénu, tak jsou pro vás ideální MTB tretry. Mají hrubou terénní a zároveň tvrdší podrážku, obepínají nohu lépe než předchozí a lze u nich najít i přezku, kterou si nohu zpevníte ještě víc. Oproti cykloturistickým tetrám jsou překvapivě lehčí, ale počítat musíte s tím, že pevnější obuv vám nepřinese takové pohodlí, jako ta širší.
To samozřejmě nejsou jediné tretry, které si můžete pořídit. Existují také zimní a letní varianty. Zimní tretry se vyznačují kvalitním zateplením, díky kterému v nich můžete na kole jezdit i ve velmi nízkých teplotách. Naopak letní tretry jsou ve stylu sandálů. Na rozdíl od běžných sandálů mají tuhou podrážku a stejně jako ostatní tretry také možnost systému uchycení nášlapného pedálu.